Nazywam się Piotr Plichta, a mój pseudonim artystyczny to „Poison”.
Bazując na swoim – ciężkim, ale mam nadzieję – dla wielu pouczającym doświadczeniu, w połączeniu z tym, co kocham robić, czyli muzyką, stworzyłem artystyczny program profilaktyki uzależnień „Jedno życie". Jego innowacyjność polega nie tylko na przekazywaniu dzieciom i młodzieży autentycznej historii, ale również na sposobie komunikacji z uczniami, który opieram na muzyce – rapie.
Wyrażam głęboką nadzieję, że choć w niewielkim stopniu zainteresuje Państwa profil mojej działalności, a w konsekwencji, że uda mi się nawiązać współpracę również i z Państwa placówką oświatową.
Z muzyką, a konkretnie z rapem, związany jestem od kilkunastu lat. Moja muzyka zawiera pozytywny przekaz, który trafił już do wielu młodych ludzi. Na koncertach, rekolekcjach, czy spotkaniach profilaktycznych w szkołach, a także zakładach karnych, dzielę się swoją historią, opowiadam o swojej przeszłości oraz przekonuje, że można żyć bez nałogów. To zróżnicowane grono odbiorców świadczyć może o jednym – w wielu środowiskach, niezależnie od przedziału wiekowego czy całokształtu wszelkich innych okoliczności, zawsze znajdzie się ktoś, do kogo bezpośrednio czy nawet pośrednio dotrze moje świadectwo, i kto nauczy się na moich błędach.
Od lat koncertuję w całej Polsce, moje utwory to głównie solowe produkcje, jednak współpracuje także ze znanymi muzykami i raperami, tj. Roverem, Kolah, Bęsiem, DJ Yonasem, muzykami z TGD. Nawiązuję również owocną współpracę z podmiotami o zróżnicowanym profilu i charakterze działalności – zarówno szkołami, jak i fundacjami czy stowarzyszeniami, prowadzę również warsztaty z hip-hopu w szkołach, świetlicach i na obozach.
Podczas spotkań poruszam różne tematy, które w dzisiejszej rzeczywistości są bliskie ludziom bez względu na przedział wiekowy. Staram się znaleźć nić porozumienia na płaszczyźnie mentalno-duchowej zarówno z samymi uczniami, jak i gronem pedagogicznym. Na spotkaniach często poruszam temat używek, do których młodzież ma teraz tak łatwy dostęp, oraz ich negatywnych skutków, doprowadzających do chorób, a nawet śmierci. Nie mniej jednak, mimo ciężkiej dosyć tematyki, staram się dotrzeć do dzieci i młodzieży poprzez inny, bardziej przystępny dla nich, a przede wszystkim bardziej przyswajalny, bo muzyczny język.
Przekaz, jaki niesie ze sobą program „Jedno życie” nie pozostawia słuchacza obojętnym na wszechobecne w naszym życiu zło. Sposób w jaki prezentowane są trudne treści, powoduje, że młodzież jest zainteresowana, zaś atmosfera jaka towarzyszy spotkaniom sprawia, że po policzkach młodych ludzi często płyną łzy, widać wzruszenie, w niektórych momentach zapada głęboka cisza, ale zawsze na koniec słychać śmiech i oklaski. Niejednokrotnie po spotkaniach młodzież dzieli się swoimi odczuciami, które są różne: jedni dziękują za słowo i poświęcony im czas, inni zwracają się z prośbą o pomoc, ponieważ zdają sobie sprawę z problemów, jakie mają z różnymi używkami… Spotkania te dla wielu osób są pierwszym krokiem do zrozumienia, iż problem dotyka bezpośrednio ich i zaczynają szukać pomocy, rozmawiać, rozmyślać nad swoim życiem i skutkach, jakie niosą ze sobą szeroko pojęte używki.
Zapraszamy do zgłaszania placówek do projektu.
E-mail: projektjednozycie@gmail.com
"Zadanie w 2018 r. było współfinansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości"
SPRAWDŻ REFERENCJE PROGRAMU Płyta „Oddech życia” wyszła w 2012 r. Odnajdziemy na niej – oprócz Poisona (Piotr Plichta) – takich wykonawców, jak: DJ Freezby, Allen, Bęsiu, Gibek, Yuro, Łjk, Rover. 10 hip-hopowych utworów mówi o Bogu, którego Piotr odkrył podczas swojego nawrócenia. Największą popularnością wśród internautów cieszy się piosenka „Żywy Bóg”.
W 2020 r. wydamy kolejną płytę "Szepty sumienia", która jest na wyższym poziomie. Będą na niej utwory, do których podkłady nagrano głównie na żywych instrumentach. Gościnnie wystąpili: Vixen, Łjk i Kids Gospel Joy.